Światłowód zamiast sznurówek i ozdób

Światłowód to niesłychanie zaawansowana technologia, której powstanie wymagało tysięcy godzin pracy inżynierów na całym świecie. Prawdziwy cud techniki, stworzony na naszych oczach. Jednak kto powiedział, że nie można go też użyć jako sznurówek?

Fakt, że światłowody pozwalają na transmisję danych z niespotykanymi dotychczas prędkościami, jest znakomity. To jedna z tych technologii, która z roku na rok zmienia otaczający nas świat. Przy okazji światłowody są jednak cieniutkie i świecą. Brzmi infantylnie. Okazuje się jednak, że to wystarczy. Nie potrzeba było zbyt wiele czasu, by kreatywni twórcy gadżetów zastosowali je w zgoła odmiennych projektach niż zakładali pracujących w laboratoriach inżynierowie.

Na przyszłe święta można na przykład kupić choinki „uszyte” z kolorowych, światłowodowych nici. Nie pachną one świerkiem, ale nie wymagają też ubierania czy wymiany światełek. Po co, gdy całe, elektroniczne drzewo lśni setkami kolorów? Wystarczy wyjąc je z kartonu, podłączyć do kontaktu i voilà! Kolorowe święta.
Na mniejszą skalę i przez cały rok można używać lampek. Małe, kolorowe lampo-fontanny zbudowane z włoskowatych przewodów światłowodowych są już tak popularne, że w sieci można je dostać za dosłownie kilka złotych i na nikim nie zrobią większego wrażenia. Co innego równie barwne i świecące sznurówki do butów. W końcu mamy karnawał, a światłowód jest supercienki, w odpowiedniej izolacji dostatecznie giętki i wytrzymały, by można przewiązać go przez dziurki w butach. Później wystarczy już tylko oświetlenie LED, które może świecić dzięki niewielkiej baterii i otrzymujemy zabawny gadżet na imprezę.

Zmień kablówkę na Orange Światłowód: Sprawdź, czy jesteś w zasięgu [Dowiedz się więcej >]

Buty mogą być zresztą tylko początkiem światłowodowej mody. Na przykład firma LumiGram zajmuje się integrowaniem kolorowych światłowodów z elementami ubioru i wyposażenia domu. W ich ofercie można znaleźć na przykład świecące poduszki, obrusy, wieczorowe suknie przeszyte światłowodami czy takie same bluzki. Wszystko na bazie cienkich i giętkich włókien. W ich sklepie internetowym można kupić gotowe produkty (np. wspomniane poduszki i damskie bluzki), ale również materiał w różnym kolorze, do realizacji własnych pomysłów.

Jeśli wśród gotowych produktów nie znajdziemy nic dla siebie, to zawsze możemy też kupić światłowody tak jak zwykły sznurek - na metry. Kosztują mniej niż wstążki do przystrojenia prezentów, a mając ich dostatecznie dużo, możemy zaserwować sobie na przykład gwieździste niebo w mieszkaniu.

Gdy skończymy już bawić się świetlnymi choinkami, błyszczącymi sznurówkami i ubraniem mieniącym się jasnymi kolorami, to światłowód można też oczywiście wykorzystać do tego, do czego został stworzony - ultraszybkiego transferu danych. To właśnie dzięki tym „rureczkom” cieńszym od ludzkich włosów, możemy dzisiaj mieć w domu łącza o szybkości ściągania 600 Mbit/s i więcej. Nie jest to być może tak nietypowe i spektakularne jak elektroniczne gwiazdy na suficie sypialni, ale w momencie, gdy bez opóźnienia wczytamy film w wysokiej rozdzielczości lub w kilka chwil ściągniemy nową grę, zapewni równie wiele emocji.