Masz zwykły telewizor? Zmień go w Smart TV

Nie każdy telewizor rodzi się „sprytny”, ale każdy może się takim stać. Posiadasz klasyczny HDTV bez dostępu do Internetu i aplikacji? Poznaj kilka prostych sposobów, aby korzystać z możliwości Smart TV.

Smart TV to telewizory z dostępem do Internetu, umożliwiające obsługę aplikacji – z których najpopularniejszymi są usługi streamingu filmów czy seriali. Dzięki serwisom VoD (Video on Demand – wideo na żądanie) w każdej chwili możesz wypożyczyć i obejrzeć tytuł, na który masz ochotę.

Smart TV są w zasadzie komputerami, które przyjęły postać telewizora. Pod ich obudową znajdują się takie systemy operacyjne, jak te, z których korzystają smartfony. Aby zwykły telewizor stał się „sprytny”, należy podłączyć do niego urządzenie dodające funkcjonalność komputera.

Telewizor jak komputer

Każdy telewizor HD jest wyposażony w port HDMI. Możesz go wykorzystać do podłączenia do ekranu komputera stacjonarnego albo laptopa. W ten sposób zyskasz dostęp do całych zasobów Internetu – również do serwisów oferujących strumieniowanie filmów na życzenie.

Laptop można łatwo przenieść, ale przestawianie komputera stacjonarnego wystarczająco blisko, by przewód sięgnął telewizora, jest znacznie bardziej uciążliwe. Jeśli posiadasz taki sprzęt, lepszym wyborem może być zakup konsoli. Urządzenia tego rodzaju od dawna nie są już tylko platformami do gier wideo. Najnowsze konsole posiadają wbudowaną przeglądarkę internetową i oferują dostęp do sporej biblioteki aplikacji.

Tańszą alternatywą jest zakup dobrego odtwarzacza płyt Blu-ray. Niektóre modele zostały wyposażone w możliwości korzystania z usług video na życzenie. Warto przy tym wiedzieć, że konsole do gier również odczytują płyty Blu-ray i mogą z powodzeniem służyć jako odtwarzacze filmów.

Przystawki, które zmieniają telewizor w Smart TV

Nie zamierzasz inwestować w komputer ani konsolę, aby cieszyć się strumieniowaniem filmów? W takim razie możesz rozważyć zakup tzw. dongle'a, czyli przystawki wykorzystującej port HDMI. To maleńka wtyczka niewiele większa od pendrive'a. Niektóre modele kupisz w zestawie z pilotem, do innych za pomocą USB czy Bluetootha podepniesz klawiaturę. Dongle zmienia telewizor w komputer oparty na Androidzie, umożliwiając użytkownikowi korzystanie z aplikacji dedykowanych temu systemowi.

Zmień kablówkę na Orange Światłowód: Sprawdź, czy jesteś w zasięgu [Dowiedz się więcej >]

Specyficzną, bardziej ograniczoną odmianą dongli, są tzw. TV sticki, również przypominające pendrive'y. Oferują one dostęp tylko do wybranych aplikacji – zwykle związanych z usługami VoD.

Wreszcie: możesz zdecydować się w rozwiązanie typu TV box. To przystawka zapewniana przez dostawców telewizji, oferująca nie tylko dostęp do szeregu kanałów, ale również do usług Video on Demand.

Które rozwiązanie jest najwygodniejsze?

Podłączanie komputera wymaga zakupienia przewodu – nie jest to szczególnie duży wydatek. Bardziej problematyczna może być konieczność przeniesienia sprzętu blisko telewizora. Warto też pamiętać, że podpięcie peceta zmienia telewizor w monitor. To rozwiązanie dające duże możliwości, ale nieszczególnie wygodne. Jeżeli twoi domownicy nie potrafią posługiwać się komputerem, nie skorzystają z serwisów VoD – a przecież cała frajda z posiadania Smart TV wiąże się z prostotą obsługi.

W przypadku konsol do gier wideo obsługa jest znacznie prostsza, ale problemem może okazać się cena. Koszt urządzenia to przynajmniej 1,5 tys. zł – a zwykle jeszcze więcej, jeżeli zdecydujesz się na model o pojemniejszym dysku czy pakiet z kilkoma grami. Dodajmy, że poruszanie się po menu za pomocą joypada nie należy do najwygodniejszych rozwiązań.

Dongle są małe, niedrogie (kosztują zwykle mniej niż 200 zł) i generalnie stanowią ciekawą propozycję, ale tylko na pewien czas. Są bowiem ograniczone techniczne i po kilku latach przestaną spełniać wymagania sprzętowe potrzebne do obsługi nowszych aplikacji czy usług. Tańsze modele mogą natomiast powodować problem z płynnością transferu danych.

Jeżeli chcesz korzystać z video na życzenie, być może najprościej będzie zakupić pakiet telewizji i internetu, w ramach którego otrzymasz dekoder i modem o dużych możliwościach. Decydując się na Orange TV, otrzymujesz nie tylko tradycyjną telewizję cyfrową, ale i dostęp do usługi filmów na żądanie. W zestawie dostajesz Orange Światłowód, czyli połączenie internetowe o prędkości od 100 do 600 Mb/s, umożliwiające bezproblemowe odtwarzanie wideo.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Każde ma zalety i wady. Wybór należy do ciebie. Niezależnie od tego, które wybierzesz, powinieneś pamiętać, że w każdym przypadku przyda się internet światłowodowy. Strumieniowanie filmów wiąże się z przesyłem ogromnych ilości informacji i jeżeli chcesz cieszyć się jakością HD, a tym bardziej Ultra HD, musisz korzystać z infrastruktury umożliwiającej pobieranie gigabajtów danych w krótkim czasie.