Jak kupić dobry router i nie przepłacić?

Domowa sieć jest tylko tak szybka, jak jej składowe elementy. O jakość jednego z nich, routera, warto zadbać samemu. Szybkość internetu w domu zależy od tego, co oferuje nam dostawca sieci. Najlepiej decydować się na ofertę tych providerów, którzy są nie tylko tani, ale mają też doprowadzoną do naszego domu sieć światłowodową. To ona będzie stanowiła fundament rozwoju internetu w najbliższych latach.

Po podłączeniu sieci sami możemy zadbać dodatkowo o dwa elementy. Po pierwsze sprzęt, na którym używamy netu, powinien być w miarę nowy. Kablowe i bezprzewodowe karty sieciowe muszą obsługiwać najnowsze standardy komunikacji, by pozwalały na pełne wykorzystanie ultraszybkich łącz światłowodowych.
Pomiędzy łączem a urządzeniem docelowym stoi jednak jeszcze router. Jeśli masz w domu sieć Wi-Fi, to właśnie router dostarcza ją do każdego pokoju. Zapominając o aktualizacji tego elementu domowej infrastruktury, marnujemy również szanse na wykorzystanie nowych możliwości wykupionych w lepszym abonamencie.
Na co zatem zwrócić uwagę przy kupnie routera, by internet „śmigał” jak szalony?

1. Najnowsze standardy
Szukaj przede wszystkim routera obsługującego standard 802.11n czy – jeszcze lepiej – najnowszy 802.11ac. Nie musisz sprawdzać, co to jest, jak działa i czemu nazywa się tak, jak się nazywa. Jedyne, co musisz wiedzieć, to fakt, że wsparcie tych standardów zapewni ci gwarancję obsługi najwyższych prędkości.
Oczywiście sprzęt docelowy (komórka, tablet, laptop) muszą również posiadać karty sieciowe obsługujące bezprzewodową komunikację w tych standardach, ale tutaj twoje możliwości aktualizacji są bardziej ograniczone, bo najczęściej jest to związane z wymianą całego sprzętu. W przypadku routera też kupujesz nowe urządzenie, ale jest ono o wiele tańsze, więc nie ma sensu inwestować w coś przestarzałego.

2. „Będziemy potrzebować większych anten”
Płaski, malutki router schowany w szafce czy za urządzeniami może wydawać się dobrym pomysłem od strony estetycznej, ale jeśli zależy ci na prędkości i jak najlepszym zasięgu domowej sieci bezprzewodowej, to lepiej postaw go na widoku i kup urządzenie z dużymi antenami. Oczywiście same anteny nie gwarantują jeszcze, że router będzie oferował idealny sygnał. Warto rzucić okiem na profesjonalne testy, które powinny zawierać dane na temat zasięgu. Niemniej jeśli nie masz ochoty robić wnikliwego researchu, to zasada - większa antena = lepszy zasięg, może być lepsza niż żadna.

Zmień kablówkę na Orange Światłowód: Sprawdź, czy jesteś w zasięgu [Dowiedz się więcej >]

Pamiętaj też, by nie chować routera przed ludźmi. Nie są to najpiękniejsze urządzenia na świecie, ale nie są też na tyle paskudne, by musieć zamykać je w szafce. Wi-Fi to sieć oparta na komunikacji radiowej, a układ pomieszczenia, ściany i przeszkody mają wpływ na fale tego typu.

3. Nie bój się kabli
Jeśli kilka z twoich podstawowych urządzeń znajduje się niedaleko routera i pozwala na podpięcie do niego karty sieciowej za pomocą kabla, to kup taki model, który ma dostatecznie dużo wejść, by je obsłużyć. Następnie wyposaż się w odpowiednie kable sieciowe i podepnij wspomniany sprzęt w taki właśnie sposób.
Nie jest to tak „seksi” jak Wi-Fi i oczywiście nie będziesz w stanie zrobić tego dla sprzętu mobilnego, ale komputer stacjonarny czy telewizor podpięty kablem będzie miał zawsze dostęp do sieci najszybszy i najbardziej niezawodny z możliwych.

4. Przybij piątkę!
Jeśli twój domowy sprzęt obsługuje standard komunikacji 5 GHz, to zadbaj o to, by nowy router również go wspierał. Następnie w czasie jego instalacji wejdź do ustawień urządzenia i upewnij się, że jest ono ustawione w trybie 5 GHz lub podwójnym (5 i 2,4 GHz).

Wybór częstotliwości 5 GHz zapewni ci najszybsze łącze, na jakie pozwala twój router i sprzęt docelowy.

5. Bądź samolubny!
Na koniec rada czysto finansowa - kupuj z głową.
W sklepach znajdziesz routery kosztujące nawet 1000-1500 zł, ale istnieje ogromna szansa, że taki sprzęt nie jest ci po prostu potrzebny. W przedziale cenowym 150-300 zł dasz radę znaleźć modele, które spełniają wcześniej wymienione kryteria, a przy okazji nie wyglądają jak puszki po fasoli. Oczywiście przed zakupem warto dany model sprawdzić w profesjonalnych testach, a zbyt duże oszczędności na tym sprzęcie też nie są wskazane. Koniec końców to właśnie router ma zapewnić ci ultraszybkie łącze bezprzewodowe w całym domu.

Nie daj się jednak zwariować i po prostu kupuj z głową, myśląc tylko i wyłącznie o swoich potrzebach.